Kiedy w końcu pogoda pozwoli na grillowanie, a ty będziesz marzyć o słońcu i spokojnym wypoczynku, nastanie również czas aranżowania miejsca w ogrodzie, które pozwoli w pełni czerpać z ciepłej pogody.
Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie ogrodu tak, by był on nie tylko funkcjonalny, ale również sprzyjał wspólnemu biesiadowaniu przy ognisku lub grillu. Sprawdź, jak zmienić ogród we wspaniałe miejsce spotkań.
Przy aranżacji grilla w ogrodzie bardzo ważne jest ustalenie jego umiejscowienia. Nie wszędzie można postawić grill, ponieważ wydobywający się z niego dym może uszkodzić elewację. Stanowisko powinno być oddalone od budynku mieszkalnego o co najmniej 4–5 metrów, ze względów bezpieczeństwa.
Dodatkowo należy uwzględnić, czy w pobliżu grilla nie stoją materiały łatwopalne, drzewa lub krzewy. Najlepiej wybrać takie miejsce, które pomieści zarówno grill, jak również ewentualną altankę bądź krzesła i stół. Wokół grilla powinno być odpowiednio dużo miejsca na rozstawienie mebli ogrodowych. Powinny być one jednak w pewnej odległości od miejsca, gdzie rozpalamy ogień. W końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz twój komfort, by dym nie drażnił oczu. Między grillem a strefą relaksu zrób około 2–3 metry przerwy.
Nie bez znaczenia jest również wybór samej nawierzchni pod grill oraz meble ogrodowe. Trawnik nie zawsze jest idealnie skoszony, a gleba może być mokra po wcześniejszych opadach deszczu. Zadbaj więc, by do twojej strefy relaksu oraz grilla goście mogli dojść tak, by nie zamoczyć butów. Dobrym sposobem jest wytyczenie kamiennych ścieżek, które możesz ułożyć samodzielnie. Ich wygląd jest wyjątkowo naturalny i bardzo oryginalny. Nieregularne kamienie pięknie wtapiają się w trawnik i dopełniają wygląd ogrodu. Wokół nich łatwiej jest również wyeksponować rabaty kwiatowe.
Oprócz ścieżki do miejsca wypoczynku ważne jest także wykonanie bardziej utwardzonej nawierzchni pod grill oraz meble ogrodowe, by ich nogi nie zatapiały się w glebie. Do jej wykonania można użyć kostki brukowej lub płyt tarasowych. Tu jednak radzimy wstrzymać się z samodzielnym montażem – do wykonania nawierzchni z kostki brukowej będzie potrzebna zagęszczarka do ziemi oraz odpowiednia wylewka betonowa.
Grill jest kluczowym elementem miejsca relaksu w ogrodzie. W końcu to na nim będziesz przyrządzać swoje ulubione potrawy. Najczęstszym wyborem jest grill przenośny, który możesz schować pod wiatą kiedy pogoda nie sprzyja grillowaniu. Jest mały i poręczny, jednak jeśli nie masz altanki lub miejsca w garażu, gdzie przechowasz go w czasie zimy, może on posłużyć jedynie przez sezon. Pod wpływem warunków atmosferycznych metalowe nogi i obudowa będą korodowały.
Możesz też zastanowić się nad grillem kamiennym. Murowany jest znacznie droższy, ale posłuży przez wiele lat. Jest odporny na wilgoć oraz niesprzyjającą pogodę. Może służyć również jako wędzarnia oraz składzik na opał. Do jego budowy odpowiednia będzie cegła lub kostka brukowa. Przy rustykalnym stylu idealne są takie, które imitują surowy kamień.
Bardzo ważnym elementem ogrodowego kącika relaksu są meble ogrodowe. Świetnie sprawdzą się krzesła oraz stoły z technorattanu. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, a także wspaniale komponuje się z nowoczesnymi i minimalistycznymi ogrodami. Można łatwo go czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej lub przecierać wilgotną szmatką.
Dobrze zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe również będą odpowiednie. Zadbaj o ich odpowiednie wykończenie oraz dodatki w postaci poduszek i miękkich siedzisk. Zestaw ogrodowy z regulowanymi leżankami sprawi, że wypoczynek w ogrodzie będzie dla ciebie i twoich gości wspaniałym wydarzeniem. By poczuć się jak na wakacjach, możesz również pomyśleć o materiałowych leżakach, które łatwo złożysz w garażu lub altanie w razie niepogody.
Nad meblami ogrodowymi warto też wykonać stelaż z żaglem przeciwsłonecznym. Nie wymaga on budowania dużych konstrukcji. Żagiel jest lekki i można go samodzielnie zwijać. Idealnie chroni przed słońcem i można rozkładać go zarówno nad siedziskami, jak i basenem.